27 września 2024

Politechnika Łódzka przekazała zaproszenie Fundacji Rozwoju Innowacji jako partnerowi stowarzyszonemu do udziału w projekcie realizowanym w ramach HORIZON EUROPE

311629714_468686915295695_2178015162549725034_n

HORIZON-WIDERA-2024-ERA-02-01- Experimentation and exchange of good practices for value creation to projekt o profilu informatyczno-ekologicznym z elementami AI we współpracy z siedmioma partnerskimi uczelniami z zagranicy w projekt zaangażowani będą przedstawicieli różnych sektorów — środowiska akademickiego, przemysłu, władz publicznych i społeczeństwa obywatelskiego w pracę lokalnych węzłów. Każdy lokalny węzeł będzie działał jako centrum wiedzy. Wykorzystując wybrane najlepsze metody praktyk w zakresie tworzenia wartości i transferu do gospodarki i społeczeństwa, przedstawiciele różnych sektorów współpracują nad wyzwaniami regionalnymi, przyczyniając się jednocześnie do szerszej sieci.

Projekt wprowadza hybrydowy model, który ma ułatwiać bezpośrednią, immersyjną wymianę między badaczami a przemysłem, projekt umożliwia dynamiczną interakcję, w której wiedza akademicka i potencjalne rozwiązania są dopasowywane do rzeczywistych wyzwań i problemów w przemyśle i społeczeństwie. Po tym, jak zespół akademicki i biznesowy znajdzie najnowocześniejsze sposoby i metody tworzenia wartości i waloryzacji wiedzy, włączone zostaną narzędzia AI, aby spróbować jeszcze bardziej zoptymalizować te metody.
Jednym z obszarów zainteresowania może być wykorzystanie AI do analizy danych cyklu życia produktu w celu ustalenia, jaką strategię obiegu zamkniętego należy zastosować w przypadku konkretnego produktu, który powraca do firmy, np. naprawa, ponowna produkcja lub recykling materiałów.

Projekt podzielony będzie na trzy fazy:
Etap 1: Współtworzenie uli zakotwiczonych w kontekstach regionalnych, ale połączonych z innymi regionami europejskimi. Liderem ula jest partner akademicki lub główny przemysł, mający doświadczenie w tworzeniu wartości.

Etap 2: Wymiana najlepszych praktyk w ramach konsorcjum i poza nim. Ule dzielą się swoją metodą „najlepszych praktyk” w zakresie tworzenia wartości. Poprzez dzielenie się pomysłami i metodami, istniejące praktyki są udoskonalane w procesie iteracyjnym, a szczególną uwagę poświęca się rozwijaniu istniejących najlepszych praktyk poprzez włączanie narzędzi AI.

Etap 3: Wdrażanie najlepszych praktyk w zakresie tworzenia wartości i dowód koncepcji. Ostatnim etapem projektu jest wdrożenie najlepszych praktyk wspomaganych lub wzmacnianych przez AI w ramach ula. Celem tego etapu jest dopasowanie naukowców akademickich do wyzwań branży/interesariuszy.

Nasz rola partnera polegała będzie na wniesieniu perspektywy podmiotu biznesowego i współuczestniczeniu w określonym obszarze projektu.
Zapraszamy członków Klastra Startup made in Poland do uczestniczenia w projekcie.